جشنواره فیلم کن 2023: خلاصه ای از برندگان کمتر تبلیغاتی

همانطور که شرکت کنندگان در جشنواره فیلم کن 2023 از VPN برای تماشای آن استفاده کردند جانشینی فینال سری و پلی آف NBA، Lubna Playoust’s اتاق 999 در جشنواره نمایش داده شد – جایی که سال گذشته از فیلمسازان پرسیده شد که آیا آینده ای برای سینما وجود خواهد داشت یا آیا ما به آنچه ویم وندرس آن را “قربانیان انقلاب دیجیتال” می نامید تبدیل خواهیم شد. از قضا، اتاق 999 بازسازی فیلم وندرس محصول 1982 است اتاق 666، که از یک نما ثابت مشابه در یکی از اتاق های هتل کن استفاده کرد تا تقریباً همان سؤالات را از فیلمسازان بپرسد. در آن زمان، آنتاگونیست ها تلویزیون، ویدیوی خانگی و جنگ ستارگان; در حالی که اکنون استریم و مارول دشمن هستند. پرس و جوی بیهوده و تنظیمات ساده در نسخه قبلی بهتر مورد استفاده قرار می گرفت، به طوری که ژان لوک گدار سعی می کرد تنیس را از تلویزیون تماشا کند در حالی که می گفت دوست دارد سریال هایی مانند دالاس هیچ داستانی ندارند گدار که اخیراً درگذشته است، در آن زمان درباره تلویزیون (که امروزه می‌توان آن را در دستگاه‌های دیجیتال اعمال کرد) گفت: «این ترسناک نیست زیرا بسیار نزدیک است و شما باید خیلی به تصویر نزدیک باشید. اما چون بسیار کوچک است، از آن نمی ترسیم.»

در حالی که نگرانی‌های مربوط به تورم، نیروی کار، تماشای خانگی، و امتیازات با بودجه کلان در هر دو فیلم مشابه است، آنچه آدری دیوان (در میان دیگران) فیلمساز به اندازه کافی در فیلم جدیدتر به آن می‌پردازد، بحران توجه است. چگونه بینندگانی را که غرق در رگبار تصاویر هستند شوکه می‌کنید تا توجه کنند؟ دو فیلمساز در کن امسال این کار را با صدا و فقدان آن انجام دادند. دو فیلم رسمی این جشنواره برنده جایزه بزرگ جاناتان گلیزر بودند. منطقه مورد علاقه و آخرین فیلم گدار، 20 دقیقه تریلر فیلمی که هرگز وجود نخواهد داشت: جنگ های ساختگی.

آنچه در مورد کوتاه گدار تکان دهنده و حتی سرگرم کننده بود، پیاده روی ها بود. این فیلم کوتاه مستندی سنتی و آرام به نام گدار بر گدار توسط فلورانس پلاتارتس در حالی که مخاطبان از اینکه در 60 دقیقه اطلاعات زمانی درباره گدار می نشینند خوشحال بودند، وقتی نوبت به کار واقعی این مرد می رسید، نمی توانستند آن را تحمل کنند. فیلم با سکوتی طولانی در یک سینمای کامل شروع شد، در حالی که تصاویر بافتی شبیه به نقاشی انتزاعی و کلاژ روی پرده عظیم نمایش داده می شد. از آن زمان بود که اعتصابات شروع شد. منطقی‌تر بود که اخراجی‌ها ماهیت سیاسی داشته باشند تا هنری، اما توهین‌های سیاسی (شوخی «خفیف» در مورد شخصیت یهودی) در نهایت به وقوع پیوست. همانطور که جین فوندا در مستر کلاس کن کارگردان سابقش گدار گفت: «یک فیلمساز بزرگ. اما به عنوان یک مرد؟ متاسفم. نه نه.”

گلیزر از صدا برای شروع فیلمش به شکلی معکوس به گدار استفاده کرد. فیلم او با تمرکز بر زندگی خانوادگی رودولف هوس، فرماندهی که آشویتس را اداره می کرد، با یک صفحه سیاه و یک موسیقی سنگین و ترسناک توسط میکا لوی باهوش آغاز شد. نظرات ناچیز نگران کننده در مورد منطقه مورد علاقه شنیده ها در این جشنواره این است که “فیلم هولوکاست را دوباره اختراع می کند.” در حالی که فیلمسازان فرانسوی به ویژه (از جمله گدار) در مورد اخلاقیات حتی به تصویر کشیدن جنایتی مانند هولوکاست، چه به صورت تخیلی و چه با تصاویر آرشیوی، اظهار نظر کرده اند، آیا فیلم گلیزر با اجتناب دقیق از کلیشه های قبلی و آسیب زا، کلیشه های جدیدی خلق می کند؟ این فیلم در نقد ظریف آشویتس به عنوان یک موزه موفق است و در عین حال رنگ ویرانی (مانند انبوهی از کفش‌های مد روز متعلق به مردگان) را هم در موزه و هم در فیلم به تصویر می‌کشد.

جدای از موسیقی، چیزی که در مورد فیلم گلیزر بسیار جذاب است، صحنه های دید در شب از یک دختر بچه است که در اطراف زمین های مجاور سیب می کارد، ظاهراً غذا برای کسانی که می توانند فرار کنند. این بخش‌ها ظریف و انتزاعی هستند، اما با پس‌زمینه شنیداری کودکان هوس که افسانه‌های شبانه را می‌شنوند، به نظر می‌رسد که نحوه پردازش فریادهای وحشتناک از راه دور، آسیب‌های محیطی درک شده و داستان‌هایی که به او گفته می‌شود را توسط یک کودک به تصویر می‌کشد. یکی دیگر از افراد برجسته در این فیلم قوی ساندرا هولر در نقش Fräulein Höss است که به سادگی از طریق راه رفتنش شرارت و اضطراب زیادی را به مخاطب منتقل می کند.

هولر در برنده نخل طلا اجرای بسیار متفاوت و دیالوگ محورتر ارائه می دهد. آناتومی یک سقوط، در مورد یک زن سازمان یافته و شوهرش که هر دو نویسنده هستند و اینکه آیا او او را به قتل رسانده یا خودکشی کرده است. این فیلم دیگری است که به طرز جالبی از صدا استفاده می‌کند: این بار، حلقه‌ای هیجان‌انگیز از جلد یک گروه درام فولاد آلمانی از 50 Cent “PIMP”. فیلم و اجراها قانع کننده هستند. به طور کلی، به نظر می رسد نسخه مختصرتری از یک درام پرستیژ است جانشینی.

که در اتاق 999روبن اوستلوند، برنده نخل طلای سال گذشته، با بیرکن استاک، شورت، و پیراهن کتانی باز روی سینه ظاهر می شود تا بگوید که پدیده فیلم هایی که توسط الگوریتم ها به جای انسان ها مدیریت می شوند، استانداردهای جمعی ما را پایین می آورند. او گفت: «چون فکر نمی‌کنم بتوانیم به سلیقه خودمان اعتماد کنیم. شاید این موضوع در مورد هیئت داوران کن 2023 که او ریاست آن را برعهده داشت نیز صادق باشد، که نتوانست حتی یک جایزه را به بهترین فیلم کن، آلیس رورواچر اهدا کند. La Chimera.

La Chimera جاش اوکانر کاریزماتیک را در نقش یک بیوه انگلیسی در دهه 1980 ایتالیا بازی می کند که بخشی از گروهی از دزدان قبر است و آثار باستانی را می دزدد تا در بازار سیاه بفروشد. ایزابلا روسلینی، خواهر روهرواچر، آلبا، و بازیگران کمتر شناخته شده ای از جمله لو روی لکولینت، همگی در فضایی که دقیقاً بین زندگی واقعی و دنیایی شاعرانه و تخیلی شکاف دارد، بازی های جذابی را ارائه می دهند. کاری را که سینما می تواند و باید انجام دهد را انجام می دهد. فیلم درباره آیین ها، نهادها و فضای بین زندگی و مرگ از نظر مضمون شبیه به آنچه خود رورواچر در پایان می گوید است. اتاق 999، شاید در بهترین عدم پاسخ به یک غیر سوال: «شاید بگویید که اگر [cinema] در حال مرگ بودند، این واقعیت که می تواند بمیرد لزوماً یک چیز منفی نیست. این آن را انسانی تر می کند… بیشتر شبیه زندگی است، زیرا شکننده است و این شکل هنری ضروری بود. و سپس خواهد مرد.»