چه کسی می دانست که هرج و مرج زیادی در اطراف فون داچ وجود دارد؟

خوش آمدید به دبلیو باشگاه تلویزیونی که در آن دبلیو سردبیران مجله یک برنامه تلویزیونی را انتخاب می‌کنند که تماشای آن را به شما توصیه می‌کنند. منتخب ما در ماه نوامبر منتخبی از مستندها خواهد بود. این هفته، سیسردبیر ulture بروک مارین توصیه می کند نفرین فون داچ: نام تجاری برای مردن، بررسی ریشه های پیچیده برند مد نمادین aughts.

به جرات می توان گفت که درام های پشت صحنه زیادی برای هر برندی وجود دارد، به خصوص وقتی صحبت از مد می شود. ولی نفرین فون داچ: نام تجاری برای مردن، یک مستند سه قسمتی Hulu درباره برند مد کالیفرنیا، همه چیز را یک قدم جلوتر می برد.

این مستند با – چه کسی دیگر؟ – پاریس هیلتون شروع می‌شود که یک کلاه جین کامیون‌دار فون هلندی را می‌گیرد که از دوربین به سمت او پرتاب شده است. او شاید یکی از پرکارترین نمادهایی بود که خود را با آن کلاه‌های کامیون‌دار در کت‌ها آراسته بود (از دیگر طرفداران این برند در آن دهه می‌توان به آنا نیکول اسمیت، کارمن الکترا، دنیس رادمن، بریتنی اسپیرز و حتی جی زی اشاره کرد). سپس به گوشت مستندات اشاره می کند: مواد مخدر، پولشویی و قتل نقش بزرگی در داستان فون داچ دارد.

اما قبل از اینکه به قتل همه اینها بپردازیم، بیننده با یک سوال روبرو می شود: چه کسی فون داچ را خلق کرده است؟ البته در پاسخ، تناقضاتی وجود دارد. همچنین این افسانه وجود دارد که فون داچ اصلی (یک مکانیک و هنرمند بصری به نام کنت رابرت هاوارد که به خاطر محبوبیت زیبایی شعله‌ها و خطوط خطی روی ماشین‌ها شهرت دارد) زمانی که خانواده‌اش آن را فروختند و برند به هالیوود رفت، این نام را نفرین کرد.

پس کی انجام داد فون داچ اورجینال را بسازید – آیا اد بوسول، گردآورنده آثار هنری بود. بابی وان، موج سوار نامناسب و گانگستر بدجنس. یا مایک کسل، فروشنده سابق مواد مخدر و بنیانگذار پوشاک عصر برنز، که در واقع به فون داچ تبدیل شد؟ بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید، اما هرکدام از آنها، همانطور که در مستند دیده می شود، به شما خواهند گفت که آنها کسانی بودند که برند را راه اندازی کردند. فون داچ روی زیبایی‌شناسی طبقه کارگر بازی می‌کرد (به همین دلیل طعنه آمیز است که در نهایت با فرهنگ سلبریتی مترادف شد) و لوگو بر اساس امضای هاوارد به یکی از نمادین‌ترین نمادهای مد اکت ها تبدیل شد. چه کسی می‌دانست که این همه آشفتگی پشت آن وجود دارد؟