زندگی لحظه‌انگیز تینا ترنر در تصاویر

تینا ترنر، خواننده مرزها و رکورد شکنی که هنرش به جهانیان یادآوری کرد که راک اند رول فقط متعلق به مردان سفیدپوست نیست، به گفته نمایندگانش در سن 83 سالگی درگذشت. این خواننده در خانه‌اش در نزدیکی زوریخ سوئیس، کشوری که در دهه‌های پایانی زندگی‌اش به عنوان محل سکونت خود پذیرفته بود، در «آرامش» درگذشت. او با همسرش، اروین باخ، مدیر موسیقی آلمانی الاصل، در آنجا زندگی می کرد.

ترنر که در سال 1939 آنا مای بولاک در براونزویل، تنسی به دنیا آمد، اولین بار پس از ملاقات با رهبر گروه آیک ترنر در یک کلوپ شبانه در سنت لوئیس، اجرا را آغاز کرد. این زوج که در سال 1962 با هم ازدواج کردند، با آهنگ هایی مانند “Fool in Love” و “Proud Mary” به موفقیت رسیدند و با گروه رولینگ استونز تور برگزار کردند، اما در پشت صحنه، آیک ترنر از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی آزار دهنده بود. . تینا ترنر در نهایت با تنها 36 سنت در جیب از ازدواج فرار کرد و پس از طلاق آنها از ملاقات مجدد یا حتی صحبت با آیک خودداری کرد.

پس از چند سال سختی مالی، ترنر به لطف کمد لباس جدیدش که توسط باب مکی طراحی شده بود، دوباره به عنوان یک بازیگر انفرادی با یک تصویر جدید وحشی ظاهر شد. ترنر به تنهایی به موفقیت های بزرگتری دست یافت و برخی از موفقیت های قطعی دهه 1980 را منتشر کرد، از جمله “Private Dancer”، “We Don’t Need Another Hero”، “The Best” و آهنگ شماره یک “What’s” عشق با آن ارتباط دارد.» آنجلا باست برای بازی در نقش ترنر در فیلم زندگینامه ای به همین نام در سال 1993 نامزدی اسکار شد. ترنر در سال 2009 از اجرا بازنشسته شد و در سوئیس زندگی آرامی داشته و در عین حال در پروژه هایی مانند تینا موزیکال برادوی و یک مستند اخیر درباره زندگی او.

ترنر که “ملکه راک اند رول” لقب گرفت، برنده 12 جایزه گرمی شد، بیش از 100 میلیون آلبوم در سراسر جهان فروخت و یکی از اعضای تالار مشاهیر راک اند رول است. او همچنین اولین موسیقی دان سیاه پوست و اولین زنی بود که روی جلد ظاهر شد رولینگ استون. او که یک هنرمند جذاب بین‌المللی بود، اولین موسیقی‌دانی بود که در هفت کشور متوالی موفق به کسب 40 آهنگ برتر در بریتانیا شد (یک بازسازی رقص با کمک Kygo از “What’s Love To Do with It” در نمودار در سال 2020 منتشر شد). او تا همین اواخر، مسن‌ترین فردی بود که هر نسخه بین‌المللی را پوشش می‌داد ووگ، زمانی که در سال 2013 برای نسخه آلمانی ژست گرفت.

در اینجا، نگاهی به زندگی پر اهمیت تینا ترنر در تصاویر.

عکس از مایکل اوکس آرشیو/گتی ایماژ

در سال 1969، تینا روی صحنه در لس آنجلس به جنیس جاپلین پیوست.

عکس از راب ورهورست/ردفرنز

ترنر در حال اجرا در روتردام در سال 1990.

عکس از رون گاللا/ مجموعه رون گاللا از طریق گتی ایماژ

تینا و گریس جونز در رویدادی در سال 1981 در The Ritz در شهر نیویورک، همگی لبخند می زدند.

عکس از دیو هوگان/گتی ایماژ

دیوید بووی نیز از طرفداران پرشور ترنر بود.

عکس از درک هادسون/گتی ایماژ

ترنر در طول یک تور در سال 1981 با رولینگ استونز در پشت صحنه ژست می گیرد.

تینا در سال 2008 در مراسم جوایز گرمی در همان سال به بیانسه روی صحنه پیوست.

عکس توسط CBS از طریق Getty Image

پشت صحنه با لیونل ریچی در مراسم گرمی 1985. ترنر “What’s Love Got To Do With It” هر دو جایزه ضبط و آهنگ سال را برد. او همچنین جایزه سوم را برای بهترین اجرای آواز پاپ دریافت کرد.

عکس از Dominique Charriau/WireImage

ترنر دوست صمیمی طراح مد جورجیو آرمانی و خانواده‌اش بود و در طول سال‌ها اغلب در ردیف اول نمایش‌های او حضور داشت.

ترنر در سال 2005 در کنار تونی بنت، رابرت ردفورد، جولی هریس و سوزان فارل نشان افتخار مرکز کندی را دریافت کرد.

عکس از رابین پلاتزر/FilmMagic

اپرا از طرفداران پرشور ترنر بود و خواننده برای حمایت از شب افتتاحیه موزیکال تولید اپرا بیرون آمد. رنگ بنفش در برادوی در سال 2005.

عکس از رون گاللا/ مجموعه رون گاللا از طریق گتی ایماژ

ترنر، در جوایز گرمی 1984، با زرق و برق خالص.

عکس از کوین مازور/WireImage

ترنر و شر هر دو اغلب برای برخی از نمادین‌ترین چهره‌هایشان روی صحنه به یک مرد، باب مکی، روی می‌آوردند و این زوج دوستان دیرینه‌ای بودند.

عکس از Foc Kan/WireImage

ترنر برای اولین بار با لباس عذالدین علایا در فروشگاهی در لس آنجلس برخورد کرد و از آن ظاهر بسیار خوشش آمد، او را صدا زد. آنها با هم دوستی صمیمی برقرار کردند و علایا در طول سال ها چندین ظاهر سفارشی برای او طراحی کرد.

عکس برایان کوک/ردفرنز

پل مک کارتنی و تینا ترنر در سال 1986 در لندن در مراسمی که شاهزاده چارلز آن زمان برگزار کرده بود اجرا می کنند.

عکس از کوین مازور/WireImage

در لباسی که او را به یاد می آورد مکس دیوانه شخصیت ترنر در طول تور 50 سالگی خود در سال 2009 اجرا می کند که آخرین تور او خواهد بود.